• 26 listopada, 2013 6:01

Historyczny sukces biathlonistów Litwy

24 listopada w szwedzkim Ostersundzie rywalizacją sztafet mieszanych najlepsi biathloniści świata rozpoczęli zmagania o Puchar Świata. Reprezentacja Litwy, zajmując 15 miejsce wśród 26 startujących sztafet, zdobyła najlepszy wynik w historii biathlonu Litwy na pucharach i mistrzostwach świata.

vrsa.lt

W składzie reprezentacji Litwy razem z Dianą Rasimovičiūtė, Natalią Koczerginą, Tomasem Kaukėnasem na ostatniej zmianie wystartował najsilniejszy biathlonista rejonu wileńskiego  – mieszkaniec Niemenczyna Karol Dąbrowski.

W pierwszej zmianie Diana Rasimovičiūtė strzelając z pozycji leżącej sięgnęła po jeden dodatkowy nabój, aby trafić do pięciu tarcz. Strzelając na stojąco Diana z pięciu nabojów trafiła do pięciu tarcz i na mecie zmianę przekazała dla Natalii Koczerginej, będąc na 11 pozycji ze stratą 49,2 sek. wobec liderów.

Natalia szybko pokonała pierwsze 2 km dystansu, ale strzelając leżąc z 8 nabojów trafiła do 4 tarcz i musiała pokonać karny krąg długości 150 m. Na drugim strzelaniu na stojąco Natalia była bezbłędna, trafiając do pięciu tarcz z pięciu nabojów i na mecie przekazała sztafetę dla biegnącego na trzeciej zmianie Tomasa Kaukėnasa na 16 pozycji ze stratą 3 min. 28 sek. do liderów.

Tomas dobrze biegł na dystansie. Na pierwszym strzelaniu leżąc z sześciu nabojów Tomas trafił do 5 tarcz, natomiast strzelając z pozycji stojącej na trafienie do wszystkich tarcz potrzebował dwóch dodatkowych naboi i swoją zmianę zakończył na dziesiątej pozycji.

Na ostatniej – czwartej – zmianie Karol Dąbrowski rywalizował z najlepszymi biathlonistami świata: Francuzem Martinem Fourcadem, Norwegiem Tarjei Boe, Szwedem Johanem Carlem Bergmanem, Włochem Lukasem Hoferem. Karol dzielnie konkurował na dystansie 7,5 km, szybko ślizgał się na pierwszych 2,5 km dystansu, z ośmiu nabojów trafił do pięciu tarcz na pierwszym strzelaniu leżąc i bez karnego kręgu, wyruszył na kolejne 2,5 km dystansu.

Na drugim strzelaniu z pozycji stojącej Karol potrzebował jeszcze dwóch dodatkowych naboi i na ostanie okrążenie do mety dojechał na 15 pozycji, którą zachował na mecie. Jest to najlepszy wynik w historii litewskiego biathlonu w zawodach sztafet nie tylko mieszanych, ale też wśród sztafet kobiet i mężczyzn.

Zwycięzcami w zawodach sztafet mieszanych zostali biathloniści z Czech. Biatlhoniści z Polski zajęli 20. miejsce, 23. miejsce zajęli przedstawiciele Estonii, a Łotysze finiszowali na 24. miejscu.