Europejskie puchary: Juventus i Auxerre w finale, asysta Błaszczykowskiego

Borussia Dortmund awansowała do półfinału piłkarskiego Pucharu Niemiec po wyeliminowaniu zespołu Hoffenheim. Gospodarze zwyciężyli 3:2 po dogrywce, a przy pierwszej bramce asystował Jakub Błaszczykowski. W ekipie rywali cały mecz rozegrał Eugen Polanski.

Błaszczykowski wywalczył w 18. minucie rzut rożny, z którego sam dośrodkował w pole karne rywali. Piłka trafiła do ustawionego 12 metrów przed bramką Nevena Subotica, a Serb dał gospodarzom prowadzenie. Dortmundczycy cieszyli się z niego przez niespełna dwie minuty. Do wyrównania doprowadził Kevin Volland, również wykorzystując dośrodkowanie z rzutu rożnego.

W 28. minucie zdobywca bramki dla gospodarzy popełnił duży błąd przy próbie przyjęcia piłki. Sytuację wykorzystał Brazylijczyk Roberto Firmino i Hoffenheim prowadziło 2:1. Kwadrans po przerwie znów był remis. Bramkarza gości głową pokonał Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang. Taki wynik utrzymał się do końca drugiej połowy i sędzia zarządził dogrywkę.

Na dodatkowe 30 minut więcej sił zachowała BVB. Decydująca bramka padła w 107. minucie, a zdobył ją uderzeniem z dystansu Sebastian Kehl. W 120. minucie znakomitą szansę na wyrównanie miał nieupilnowany w polu karnym kapitan Hoffenheim Andreas Beck, ale jego strzał głową był niecelny.

Awans do półfinału wywalczył we wtorek także rewelacyjnie spisujący się w tym sezonie VfL Wolfsburg. „Wilki” pokonały przed własną publicznością Freiburg 1:0. Wicelider Bundesligi nie przegrał meczu u siebie od 27 listopada, kiedy uległ Evertonowi w Lidze Europejskiej 0:2.

W środę o miejsce w najlepszej czwórce powalczy Robert Lewandowski. Jego broniący trofeum Bayern Monachium zmierzy się na wyjeździe z Bayerem Leverkusen, którego piłkarzem jest Sebastian Boenisch. Z kolei jedyna drużyna spoza ekstraklasy Arminia Bielefeld podejmie Borussię Moenchengladbach.

Juventus Turyn awansował do finału piłkarskiego Pucharu Włoch. „Stara Dama” pokonała na wyjeździe Fiorentinę 3:0, odrabiając stratę z pierwszego spotkania półfinałowego, w którym uległa „Violi” 1:2. Drugi finalista wyłoniony zostanie w środę.

Gole dla gości zdobyli Alessandro Matri (w 21. minucie), Argentyńczyk Roberto Pereyra (44) oraz Leonardo Bonucci (59). Niedługo przed końcowym gwizdkiem czerwoną kartkę zobaczył hiszpański napastnik Juventusu Alvaro Morata, ale nie miało to wpływu na rezultat.

W środę w Neapolu o awans do finału powalczą broniące trofeum Napoli oraz Lazio. W pierwszym spotkaniu w stolicy kraju padł remis 1:1. Finał odbędzie się 7 czerwca w Rzymie.

Piłkarze En Avant Guingamp nie obronią Pucharu Francji. We wtorek w meczu półfinałowym przegrali na wyjeździe z drugoligowym AJ Auxerre 0:1 (0:1). Zwycięskiego gola strzelił w 15. minucie Frederic Sammaritano.

Gospodarze utrzymali korzystny wynik, mimo że od 73. minuty grali w osłabieniu po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce, którą ujrzał marokański rozgrywający Jamel Ait-Ben-Idir.

W środę w drugim półfinale Paris Saint-Germain zmierzy się z AS Saint-Etienne.