• 23 stycznia, 2016 8:14

Euroliga: Žalgiris „przejechał” utytułowanego rywala

Pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach Top - 16 Euroligi, pod wodzą Šarūnasa Jasikevičiusa, zdobyła drużyna Žalgiris Kowno (1/3). Mistrzowie Litwy rozbili utytułowany Olympiakos Pireus (2/2) 75:55 (17:18, 16:9, 20:18, 22:10).

W przededniu spotkania kowieński klub informował, że mecz z Olympiakosem będzie ostatnim spotkaniem dla litewskiego rozgrywającego Mantasa Kalnietisa w składzie zielono-białych. Kalnietis podpisał półtoraroczną umowę z Emporio Armani Mediolan.

W meczu z Olympiakosem litewski playmaker na parkiecie spędził 25 minut, zdobył 2 punkty, zaliczył 2 zbiórki i 2 przechwyty, wykonał 4 asysty, stracił 2 piłki oraz faulował 4 razy.

Od samego początku spotkania, pojedynek między rywalami był wyrównany, a po pierwszych dziesięciu minutach meczu przewaga gości z Grecji była minimalna (18:17). W drugiej kwarcie gra całkowicie się wyrównała, a przed początkiem długiej przerwy niedużą przewagę miał Žalgiris (33:27).

W trzeciej odsłonie gospodarze nie zmniejszali tempa gry, co pomogło zwiększyć przewagę do 12 punktów. Co prawda Olympiakos, dzięki rzutom za trzy, nieco zmniejszył prowadzenie Žalgirisu, a kwarta się zakończyła rezultatem 53:45.

Finałowa część spotkania rozpoczęła się od agresywnej gry kownian w ofensywie. W połowie ostatniej kwarty mistrzowie Litwy już mieli 15 punktów na swoim koncie, z kolei Olympiakos do tego czasu nie zdobył żadnego „oczka”. Kwartę kownianie wygrali z wynikiem 22:10, tym samym zapewniając sobie druzgocące zwycięstwo nad utytułowanym przeciwnikiem (75:55).

Žalgiris Kowno z jednym zwycięstwem i trzema porażkami jest autsajderem grupy. Pozostałe drużyny mają przynajmniej po dwa zwycięstwa.

Žalgiris: P.Jankūnas 18 (8/10 rzutów za dwa, 6 zbiórek), I.Vougiouk 13 (6/8 rzutów za dwa), R.Seibutis 11, E.Ulanovas 11 (7 zbiórek, 3 przechwyty), B.Motum 9, L.Lekavičius 7, M.Pocius 2, M.Kalnietis 2 (4 asysty), O.Hanlan 2, S.Vene 0, M.Sajus 0.

Olympiakos: D.Johnson 11, O.Hunter 8 (9 zbiórek), G.Printezis 7, D.Hackett 7.