Euroliga: dziewiąty triumf Realu Madryt

Real Madryt dziewiąty raz w historii i pierwszy od 20 lat został najlepszą drużyną klubową Europy. W finale Euroligi pokonał w Madrycie Olympiakos Pireus 78:59 (15:19, 20:9, 18:18, 25:13). Pod względem liczby wygranych jest najbardziej utytułowanym klubem kontynentu.

Triumf „Królewskich” fetowało w hali Madrycie ponad 13 tysięcy widzów, wśród których był król Filip VI, który wręczył trofeum kapitanowi Realu Felipe Reyesowi.

Liderem Realu był 36-letni Argentyńczyk mający włoskie obywatelstwo Andres Nocioni, który trafiał w decydujących momentach spotkania z dystansu i walczył pod koszami. Uzyskał 12 pkt, miał siedem zbiórek, dwie asysty i został uznany najlepszym zawodnikiem finału (MVP). Litwin Jonas Mačiulis w spotkaniu zdobył 9 punktów.

Gospodarze prowadzili 6:1, ale mistrzowie Grecji szybko wyrównani (6:6), a potem uzyskali w pierwszej kwarcie kilkupunktowe prowadzenie 16:12, 19:15. W drugiej kwarcie gospodarze pudłowali rzuty z dystansu, a koszykarze Olympiakosu zbierali piłki i wyprowadzali kontrataki. Hiszpanie przerywali je faulami, ale goście wykorzystywali wolne, co pozwalało im utrzymywać kilkupunktowe prowadzenia, a nawet uzyskać najwyższe 21:15 w 12. minucie.

Zawodnicy Realu uzyskali prowadzenie 28:25 o rzucie zza linii 6,75 m Mačiulisa w 16 minucie i nie oddali go już do końca meczu. Drugą kwartę podopieczni Pablo Laso wygrali 20:9, a po 20 minutach prowadzili 35:27.

W drugiej połowie koszykarze z Madrytu wspierani przez swych fanów kontrolowali sytuację. W trzeciej kwarcie prowadzili 40:29, a zmęczeni Grecy, a szczególnie ich lider Vassilis Spanoulis, nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę rywali oraz ich skuteczne akcje w ataku. Spanoulis, bohater półfinałowego, zwycięskiego pojedynku z CSKA Moskwa, uzyskał tylko trzy punkty, miał trzy asysty i aż cztery straty.

Hiszpanie dominowali w walce pod tablicami, wygrywając w tym elemencie 40:25. Gospodarze trafili 13 rzutów zza linii 6,75 m podczas gdy Grecy tylko pięć.

W czwartej kwarcie Olympiakos zdołał zmniejszyć straty do różnicy sześciu punktów (50:56), ale odpowiedź gospodarzy – rzuty z dystansu Nocioniego i Sergio Rodrigueza oraz akcje Amerykanin Jaycee Carrolla nie pozostawiły wątpliwości, która z drużyn była najlepszą w tym sezonie w Eurolidze.