EuroCup: Porażka Lietuvos rytasa i dramatyczne zwycięstwo Lietkabelisu

Litewskie ekipy rozpoczęły swoją przygodę w koszykarskim Pucharze Europy ( Euro Cup). W pierwszym pojedynku Lietuvos rytas na wyjeździe przegrał z Chimki Moskwą 71:76 (20:20, 17:18, 14:21, 20:17). Z kolei Lietkabelis Poniewież po dramatycznej końcówce zwyciężył z MZT Skopje 90:89 (27:22, 23:13, 24:23, 16:31).

Już w pierwszej odsłonie pojedynku w Moskwie trener Wilnian, Tomas Pačėsas na parkiecie wypróbował dziesięciu zawodników w poszukiwaniu optymalnej piątki. Najskuteczniejszym na początku był Drew Gordon, który dla wilnian zdobył 9 punktów. Pierwsza kwarta zakończyła się z wynikiem 20:21 dla Wilnian.

Początek drugiej odsłony był bardziej udany dla gospodarzy, którzy odwrócili tok pojedynku i zdobyli prowadzenie, lecz dzięki punktom Davida Logana oraz skutecznej grze w ofensywie Arturasa Gudaitisa Wilnianom udało się zmniejszyć prowadzenie rywali- 38:37. W końcówce trzeciej kwarty kilka celnych rzutów za trzy realizował rozgrywający gospodarzy- Jacob Pullen, tym samym zapewniając 10 punktowe prowadzenie swojej drużynie- 59:49.

Lietuvos rytas nie zamierzał składać broni i w decydującej odsłonie prowadzeni przez Gordona i Gudaitisa przybliżyli się do rywali- 59:61. Gdy do końca pozostawało tylko 15 sekund, a przewaga Chimki wynosiła tylko 2 punkty decydujące oczki rzutem za trzy zdobył Earl Jerrod Rowland.

Przeszkodą Wilnian w osiągnięciu zwycięstwa były straty popełniane w najbardziej kluczowych momentach gry. W sumie Lietuvos rytas popełnił nawet 22 błędy przy 8 stratach przeciwnika.

Chimki
: E.Rowland 15, J.Pullen 13, S.Monia 9.

Lietuvos rytas: D.Gordon 21, A.Gudaitis 17, C.Fisher 13, D.Logan 10.

W Poniewieżu, gospodarze pewniej rozpoczęli mecz. Skuteczność w ataku dała Lietkabelisowi dwucyfrową przewagę już w drugiej odsłonie (34:23). Prowadzenie Poniewieżan tylko rosło, na początku trzeciej odsłony wynosiło już 20 punktów (55:35).

Przełomowy moment nastąpił w decydującej kwarcie, gdzie goście zademonstrowali bardzo skuteczną ofensywę. Najpierw zdobyli 9 punktów bez odpowiedzi Lietkabelisu. Dalej poszli za ciosem ostatecznie zmniejszając prowadzenie Lietkabelisu do dwóch punktów (81:83).Gdy do końca pozostało 3,4 sekundy, rzut zza łuku trafili goście i zdobyli jedno punktowe prowadzenie. W ostatniej sekundzie zwycięstwo dla Poniewieżan zdobył Donatas Tarolis.

Lietkabelis: K.Ławrynowicz 18, D.Tarolis 17, Ž.Skučas 15, L.Williams 11, B.Magden 10.