polskieradio.pl

Euro 2016: Polska – Holandia. „Biało-czerwoni” mają co poprawiać

Towarzyski mecz z Holandią, w którym reprezentanci Polski przegrali 1:2 (0:1) pokazał, że na jedenaście dni przed pierwszym meczem na Euro we Francji podopieczni Adama Nawałki maja jeszcze nad czym pracować.

W pierwszych minutach meczu reprezentanci Polski wycofali się oddając batutę w ręce Holendrów. „Pomarańczowi” dokładnie kryli gospodarzy nie pozwalając im wyjść ze swojej połowy. Pierwsza akcja meczu należała jednak do „biało-czerwonych” . W siódmej minucie Arkadiusz Milik dostał podanie od Roberta Lewandowskiego na siódmy metr. Na boisku zapanowała konsternacja, bo Lewandowski podając był faulowany, ale sędzia zastosował przywilej korzyści, bo piłka trafiła pod nogi Milika. Napastnik Ajaksu przyłożył lewa nogę i uderzył. Trafił jednak pod poprzeczkę, piłka skozłowała nie przekraczając linii bramkowej. Zabrakło szczęścia, albo napastnik Ajaxu Amsterdam nie chciał już na początku pognębić swojego kolegi z drużyny klubowej – Jaspera Cillesena.

Holendrzy odpowiedzieli w 14. minucie meczu. Akcję rozpoczęli lewym skrzydłem, piłka trafiła pod nogi kompletnie osamotnionego w polu karnym Janssena. Bardzo niebezpieczny strzał napastnika AZ Alkmaar o centymetry odszedł na szczęście od bramki Wojciecha Szczęsnego.

W 33. minucie do piłki wyskoczył dobrze ustawiony w polu karnym Janssen i strzałem głową z bliskiej odległości pokonał Wojciecha Szczęsnego. Tu kompletną bezradność zaprezentowali Michał Pazdan i Krzysztof Mączyński.

W końcówce pierwszej połowy Michał Pazdan jeszcze raz minął się z piłką i przegrał pojedynek z Berghuisem. Na szczęście świetnym refleksem popisał się Szczęsny i skończyło się na słabo wykonanym rzucie rożnym dla „Pomarańczowych”.

W 60. Minucie Artur Jędrzejczyk zrehabilitował się za nieporadność przy golu rywali. Polak świetnie wszedł w piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i nie dał szans na skuteczną obronę Holendrom.

Po lepszym okresie gry Polaków niestety w 76. minucie obrońcy ponownie trochę zaspali. W zamieszaniu w polu karnym Georginio Wijnaldum, prostym zwodem zostawił w tyle Kamila Glika i strzelił gola. Obrońcy – Michał Pazdan, Kamil Glik i Artur Jędrzejczyk będą mieli o czym myśleć w drodze do Francji.

Polacy przegrali, ale dobrą wiadomością jest fakt, że w meczu nikt nie odniósł kontuzji, a trener Adam Nawałka ma bogaty materiał do analizy i kolejne nieprzespane noce przed sobą.

„Oranje” to najwyżej notowana drużyna, która nie zakwalifikowała się na mistrzostwa Europy. W rankingu FIFA Holandia zajmuje 17. pozycję (Polska jest 27., tuż za Irlandią Północną).
Dzisiejszy mecz był szóstym spotkaniem biało-czerwonych na Stadionie Energa Gdańsk. We wrześniu 2011 roku na inaugurację Polacy zremisowali 2:2 z Niemcami, w listopadzie 2012 roku przegrali 1:3 z Urugwajem, w sierpniu 2013 roku pokonali 3:2 Danię, w czerwcu 2014 roku wygrali 2:1 z Litwą, a w czerwcu ubiegłego roku zremisowali 0:0 z Grecją.

Środową konfrontację w Gdańsku oglądał komplet 40 tysięcy widzów.