• 27 listopada, 2017 1:06

El. MŚ 2019 FIBA: „Rezerwa” Litwy bez trudu pokonał reprezentację Polski

W eliminacjach do mistrzostw świata 2019 w koszykówce reprezentacja Litwy zdobyła drugie zwycięstwo. Podopieczni Dainiusa Adomaitisa z wynikiem 75:55 bez trudu pokonali Polskę.

U Litwinów zabrakło właściwie wszystkich najlepszych zawodników, można więc powiedzieć, że podopieczni Mike’a Taylora zostali pokonani przez koszykarskie rezerwy Litwy.

Początek pojedynku jednak nie zapowiadał się tak jednostronnie. Polacy zaczęli naprawdę dobrze i pierwszą kwartę wygrali 17:13.

Przełomowy moment nastąpił już w drugiej kwarcie gdy Litwie udało się pójść za ciosem 16:0 (36:19). Chociaż później ofensywa gospodarzy nie była już tak groźna, jednak dzięki świetnej gry w obronie Litwinom udało się rekompensować brak zdobytych punktów. Wynikiem tego były tylko 3 zdobyte rzuty zza łuku z 23 dla Polaków.

Była to szósta porażka Polaków w dotychczasowych ośmiu spotkaniach o punkty z Litwinami.

W MŚ w Chinach po raz pierwszy wystartują 32 ekipy. W Europie do rywalizacji o udział w mundialu przystąpiły 32 – 24 uczestników tegorocznych mistrzostw kontynentu oraz osiem zespołów z preeliminacji (w polskiej grupie Kosowo). Awans z dwustopniowych kwalifikacji uzyska 12.

Z pierwszej fazy promocję zdobędą po trzy drużyny z każdej z ośmiu grup. W kolejnym etapie ekipy z grupy C połączą się z trzema najlepszymi drużynami z grupy D, w której są Włochy, Holandia, Chorwacja i Rumunia. Z tego grona (zaliczane są wyniki z pierwszej fazy) bilet na MŚ wywalczy najlepsza trójka.