Eliminacje MŚ 2018: Show Lewandowskiego oraz przykry remis Litwy

Reprezentacja Polski pokonała 3:2 na Stadionie Narodowym Danię w meczu eliminacji mistrzostw świata Rosja 2018. Wszystkie gole dla biało-czerwonych zdobył Robert Lewandowski. Z kolei Litwa 1:1 zremisowała ze Szkocją na wyjeździe.

Roman Niedźwiecki

Fot: PAP/Bartłomiej Zborowski

Pierwsze zwycięstwo biało- czerwonych

Polscy piłkarze w sobotnim meczu z Danią chcieli odnieść pierwsze zwycięstwo w eliminacjach mistrzostw świata 2018. W meczu inaugurującym walkę o mundial podopieczni Adama Nawałki zremisowali z Kazachstanem 2:2. Po falstarcie z Astanie, polscy piłkarze nie mogli pozwolić sobie na kolejne potknięcie.

Plan został wykonany, choć po golu samobójczym Kamila Glika w drugiej połowie spotkania zrobiło się nerwowo. Rywale rozwinęli skrzydła, zdobyli kolejną bramkę, ale tym razem biało-czerwoni zachowali zimną krew i nie dali sobie, tak jak w Kazachstanie odebrać zwycięstwa.

Po dwóch kolejkach w grupie E biało-czerwoni mają cztery punkty.

Na podst. Polskieradio.pl

O włos od wygranej

Zadaniem podopiecznych Edgarasa Jankausa w Glasgow było przełamanie złej passy w największym mieście Szkocji, skąd Litwini jeszcze nigdy nie wracali z kompletem punktów.

W pierwszej połowie spotkania ekipa gości nie mogła się pochwalić ostrymi akcjami przy bramce rywala, w przeciwieństwie do Szkotów, którym do pierwszej bramki w spotkaniu brakowało niewiele. W drugiej części pierwszej odsłony gra się wyrównała, a procent posiadania piłki był prawie taki sam.

Początek drugiej połowy należał do gospodarzy, którzy niebezpiecznymi dośrodkowaniami próbowali zaskoczyć rywali. Jednak to właśnie Litwinom udało się zdobyć pierwszą bramkę. Świetna kontra na czele której okazał się kapitan reprezentacji i zawodnik Jagiellonii Białystok- Fedor Černych dała prowadzenie gościom w 59 minucie. Z biegiem czasu w grze reprezentacji Litwy występowało coraz więcej błędów czuć było zmęczenie piłkarzy. Z kolei gospodarze coraz bardziej nacierali na bramkę, a strzały były coraz bardziej niebezpieczne. W 89 minucie spotkanie gospodarzom udało się strzelić bramkę. James McArthur głową skierował piłkę szybującą w powietrzu.

W kolejnym meczu eliminacji mistrzostw świata, reprezentacja Litwy była o włos od zwycięstwa. Jak i w meczu ze Słowenią (2:2) w ostatnich minutach pojedynku rywal zremisował i pozbawił drużynę Jankausasa tak ważnych punktów.

Po dwóch kolejkach w grupie F reprezentacja Litwy ma dwa punkty i zajmuje 4 miejsce.