El. ME 2016: Niemcy gonią Polaków, ciasno w tabeli

Polska zremisowała w Dublinie z Irlandią 1:1 (1:0) w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Biało-czerwoni prowadzili od 26. minuty po golu Sławomira Peszki. Wyrównał już w doliczonym przez sędziego czasie gry Shane Long.

Mniej zacięte były dwa pozostałe spotkania w grupie D. Niemcy w Tbilisi długo nie mogli sforsować defensywy Gruzinów, ale krótko przed przerwą najpierw Marco Reus, a później Thomas Mueller wykorzystali chaotyczne zachowania obrońców miejscowych. Trener mistrzów świata Joachim Loew cieszył się ze zwycięstwa, jednak narzekał na słabą skuteczność swoich piłkarzy.

Wydarzeniem potyczki Szkocji z Gibraltarem był gol zdobyty przez gości. W 20. minucie do siatki trafił Lee Casciaro. To pierwsza bramka tego zespołu w meczu o punkty eliminacji ME.

Kolejne spotkania kwalifikacji Euro 2016 odbędą się 12-14 czerwca. Polska 13 czerwca podejmie w Warszawie Gruzję, Irlandia zagra ze Szkocją, a Gibraltar z Niemcami.

W innych grupach najciekawiej było w niedzielę w Lizbonie, gdzie Portugalia pokonała Serbię 2:1. Trzy punkty zapewnił Fabio Contreao w 63. minucie. Tym razem bramkowego dorobku nie powiększył Cristiano Ronaldo. Zwycięzcy prowadzą w tabeli z 9 pkt, po siedem mają w grupie I Dania oraz Albania, która wygrała z Armenią 2:1. Gospodarze oba gola strzelili, gdy rywale grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Howhannesa Hambardzumjana.

W grupie F pewnie po awans zmierza ekipa Irlandii Północnej. Po dwóch bramkach Kyle’a Lafferty’ego wygrała z Finlandią 2:1 i ma po pięciu kolejkach 12 pkt. o jeden więcej zgromadziła tylko Rumunia, która w niedzielę w najmniejszych rozmiarach uporała się z Wyspami Owczymi. Tabelę zamykają… Grecy, którzy mają tylko dwa punkty. Drugi zdobyli po bezbramkowym remisem z Węgrami.

W tej serii spotkań do niespodzianek doszło w sobotę. Holandia i Czechy remisy u siebie z niżej notowanymi rywalami, odpowiednio Turcją i Łotwą, uratowały w samej końcówce.

Prowadzący w grupie A Czesi wyrównali w 90. minucie po strzale Vaclava Pilara. Wcześniej goście prowadzili po bramce w pierwszej połowie Aleksejsa Visniakovsa, byłego piłkarza m.in. Widzewa Łódź i Cracovii.

Lider się nie zmienił, ale tylko punkt stracą znakomicie spisujący się Islandczycy, którzy w dalekiej Astanie pokonali Kazachstan 3:0. „Pomarańczowi” tracą do nich już pięć „oczek”. Osłabieni brakiem Arjena Robbena i Robina van Persiego zremisowali z Turcją 1:1. Już w doliczonym czasie gry na strzał zdecydował się doświadczony Wesley Sneijder, a piłka otarła się jeszcze od Klaasa-Jana Huntelaara i wpadła do siatki.

W spotkaniach grupy B wysokie zwycięstwa odniosły Walia, Bośnia i Hercegowina oraz Belgia. Walijczycy, m.in. dzięki dwóm trafieniom Garetha Bale’a, wygrali na wyjeździe z dotychczasowym liderem Izraelem 3:0 i awansowali na pierwsze miejsce. Bośniacy po hat-tricku Edina Dżeko rozprawili się z Andorą, a Belgia rozgromiła Cypr 5:0.

W tabeli drugi jest Izrael – 9, a trzecia Belgia – 8 pkt, ale oba zespoły zagrają ze sobą we wtorek zaległe spotkanie w Jerozolimie.

W grupie H Bułgaria zremisowała u siebie z Włochami 2:2, choć do 84. minuty prowadziła 2:1. Drugiego gola dla gospodarzy uzyskał były gracz m.in. Lecha Poznań, Amiki Wronki i Zagłębia Lubin Ilian Micanski. Bramkę na wagę punktu dla Italii strzelił debiutujący w tej drużynie Eder, piłkarz brazylijskiego pochodzenia.

W Zagrzebiu Chorwacja nie dała szans Norwegii (5:1), a jedno z trafień zaliczył rozgrywający 101. mecz w reprezentacji Ivica Olic. Do historii przejdzie także reprezentant Norwegii Martin Odegaard – utalentowany pomocnik został w sobotę najmłodszym piłkarzem w historii, który zagrał w podstawowym składzie w eliminacjach mistrzostw Europy. Miał dokładnie 16 lat i 101 dni.

Chorwacja została samodzielnym liderem. Obecnie ma 13 punktów i o dwa wyprzedza Włochy oraz o cztery Norwegię.

W Euro 2016 po raz pierwszy w fazie grupowej zagrają 24 zespoły. Bezpośrednio awansują zdobywcy pierwszego i drugiego oraz najlepsza drużyna z trzecich miejsc w grupach. Pozostałych osiem ekip z trzecich lokat utworzy cztery pary barażowe, których zwycięzcy również wystąpią w Euro 2016. Francja ma zapewniony udział jako gospodarz.