• 12 czerwca, 2014 5:55

Ekstraklasa koszykarzy – PGE Turów Zgorzelec po raz pierwszy w historii mistrzem Polski

Koszykarze PGE Turowa Zgorzelec pierwszy raz w historii zdobyli mistrzostwo Polski. W szóstym meczu finału Tauron Basket Ligi pokonali w Zielonej Górze obrońcę tytułu Stelmet 72:60 (19:17, 22:7, 16:14, 15:22) i wygrali rywalizację 4-2.

Zespół PGE Turowa zdobył pierwszy w historii klubu złoty medal mistrzostw Polski. Zgorzelczanie w finałowej serii pokonali Stelmet Zielona Góra 4:2, dzięki czemu zdetronizowali dotychczasowego mistrza Polski.

Początek spotkania był podobny do tych z wcześniejszych meczów w finałowej serii. Oba zespoły grały szybko i skutecznie, dzięki czemu od samego początku koszykarze dostarczyli pięciotysięcznej publiczności sporych emocji, a pierwszą część gry tylko nieznacznie wygrał PGE Turów. Wszystko zmieniło się stosunkowo szybko, gdyż już w drugiej kwarcie, kiedy ogromny kryzys dopadł zespół Stelmetu. Gospodarze całkowicie zatracili skuteczność rzutową trafiając w pierwszej połowie zaledwie 28,6 procent rzutów oddanych z gry.

Wydawało się, że gracze Stelmetu są już pogodzeni z utratą mistrzowskiego tytułu. Jednak gospodarze zdołali zebrać się do jeszcze jednego zrywu. Podopiecznym Mihailo Uvalina znów dała o sobie znać słaba skuteczność rzutowa. Problemów z tym nie mieli za to zgorzelczanie, najpierw za sprawą Jaramaza, a później Filipa Dylewicza trafili ważne trójki. Rzuty te pozwoliły gościom na utrzymanie bezpiecznej przewagi i ostateczny triumf w meczu 72:60.

Grający w Stelmecie Mantas Česnauskis zdobył zaledwie 2 punkty.