• 11 czerwca, 2014 18:38

D. Vištartaitė, M. Griškonis, S. Ritteris i R. Maščinskas mistrzami Polski w wioślarstwie

Wioślarze Lotto Bydgostii zdominowali 90. mistrzostwa Polski, które w niedzielę zakończyły się w Poznaniu. Łącznie zdobyli aż 11 złotych medali, w tym 4 medale najwyższej próby pomogli wywalczyć Litwini.

Donata Vištartaitė wygrała w klasie jedynek kobiet, a Mindaugas Griškonis na najwyższym stopniu podium stanął w analogicznej konkurencji wśród mężczyzn. Z kolei mistrzowie Europy Saulius Ritteris i Rolandas Maščinskas tym razem startowali oddzielnie. S. Ritteris razem Dariuszem Radoszem był najlepszy w dwójce, a R. Maščinskas wystartował w czwórce, razem z D. Radoszem, Jakubem Dominiczakiem i Marcinem Pawłowskim. Wioślarze również zajęli pierwsze miejsca.

Dwukrotnie na najwyższym podium stanęły mistrzynie Europy w dwójce podwójnej – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. Zawodniczki Lotto Bydgostii wystartowały w dwóch finałach – oprócz swojej koronnej konkurencji, popłynęły w czwórce podwójnej (z Joanną Dittmann i Moniką Ciaciuch). W obu biegach triumfowały z dużą przewagą.

Fularczyk przyznała, że sukces sprzed tygodnia – złoto mistrzostw Europy – sprawił, że apetyty mocno wzrosły. Tym bardziej, że w Belgradzie pokonały silny duet litewski Donatę Vištartaitė i Mildę Valčiukaitė, a w Poznaniu były lepsze od Liny Šaltytė i Moniki Ciaciuch.

„Litwinki w ubiegłym roku wygrywały praktycznie wszystko – Puchary Świata, mistrzostwo świata i Uniwersjadę. Osada wprawdzie narodziła się rok temu, ale pływa ona wręcz na nieziemskim poziomie. Wygrałyśmy naprawdę z nie byle kim. Po tych mistrzostwach nasze apetyty wzrosły. Tym bardziej, że sama jestem zadowolona ze swojej postawy w tej części sezonu” – podkreśliła zawodniczka z Bydgoszczy.

Lotto Bydgostia zdominowała mistrzostwa kraju, w klasyfikacji punktowej zdobyła 661 „oczek”. Kolejne lokaty zajęły AZS AWFiS Gdańsk (321) i WTW Warszawa (233).

Na Torze Regatowym Malta reprezentanci Polski, uczestnicy mistrzostw Europy, często byli poza zasięgiem dla rywali. Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Ryszard Stadniuk przyznał, że trochę brakowało zaciętej walki. W mistrzostwach kraju wystartowało niespełna 250 zawodników. W większości konkurencji odbyły się tylko biegi finałowe. Zdaniem Stadniuka to efekt tego, że młodzież niechętnie garnie się do wioślarstwa.