• 10 lipca, 2016 16:59

Mistrzostwa świata w baloniarstwie w Birsztanach

W Birsztanach odbyły się drugie w historii Mistrzostwa Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze. W zawodach wzięło udział 41 zawodniczek z całego świata.

Roman Niedźwiecki

O medale powalczyły baloniarki z 19 krajów: Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Danii, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA, Łotwy, Litwy, Polski, Norwegii, Holandii, Rosji, Szwajcarii, Ukrainy, Niemiec i Węgier.

Litwę reprezentowało 5 pilotek. Najbardziej doświadczona- Rita Naujalienė, najmłodsza wśród wszystkich zawodniczek- Ieva Šuopytė, wicemistrzyni Europy- Daiva Rakauskaitė, Miglė Vaitulevičiūtė oraz zdobywczyni 3 miejsca w mistrzostwach świata Agnė Simonavičiūtė.

Z kolei Polskę na tych zawodach reprezentowała: Daria Dudkiewicz- Golawska, Ewa Prawicka- Linke oraz zdobywczynii Balonowego Pucharu Świata Kobiet i Laureatka wielu ogólnopolskich zawodów balonowych- Beata Choma.

„Mistrzostwa, które się odbywają tutaj są zorganizowane na bardzo wysokim poziomie sportowym. Na ogół litewskie baloniarstwo jest bardzo wysokiej jakości. Bo przecież i mistrz, i wicemistrz Europy są z Litwy, dlatego tutaj przyjeżdżamy z przyjemnością, bo wiemy, że czeka nas rywalizacja z najlepszymi zawodnikami świata”- w rozmowie dla zw.lt powiedziała Beata Choma.

Ostatecznie w zawodach zwyciężyła przedstawicielka Australii Nicola Scaife, która w sumie zdobył 8713 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Ann Hardewyn z Belgii (6992 punktów). Na najniższym stopniu podium stanęła Cheri White z USA (6680 punktów).

Blisko medali były Agnė Simonavičiūtė oraz Daiva Rakauskaitė, które zajęły odpowiednio piąte i szóste miejsce.

Najlepsza z Polek była Ewa Prawicka- Linke, która uplasowała się na 12 pozycji. 14 miejsce zajęła Beata Choma, a 16 Daria Dudkiewicz- Golawska.