• 21 września, 2015 14:30

Biegacze rejonu wileńskiego medalistami Crossu Gołdapskiego

W dniu 19 września na zaproszenie Marka Kuskowskiego – dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi, 8-osobowa delegacja rejonu Wileńskiego wzięła udział w XXIII Crossie Gołdapskim.

Marian Kaczanowski

W sobotę na polanie w Lesie Kumiecie zebrało się ponad 500 zawodników z Rosji, Litwy i Polski w wieku od 5 do 70 lat, aby powalczyć o nagrody na dystansach 600, 1000 i 1500 metrów dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz w biegu głównym na dystansie7,2 kmw kategorii „Open” wśród kobiet i mężczyzn, a także w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zebranych powitali radny miasta Ryszard Wrzosek i zastępca burmistrza Gołdapi Jacek Morza, który też otworzył zawody XXIII Crossu Gołdapskiego.

Pierwszy z przedstawicieli Rejonu Wileńskiego na starcie1500 mw grupie chłopców 2002 r. ur. stanął Dariusz Zabieło. Dariusz bardzo dobrze wystartował i biegł wśród liderów. Na ostatnim podbiegu za400 mdo mety ostro pobiegł w górę i na mecie zajął 1 miejsce, zdobywając pierwszy puchar dla naszej reprezentacji. Dariusz Zabieło dystans pokonał za 5 min. 49 sek.

Następnie na starcie w grupie wiekowej 2000-2001 r. ur. stanęli Karina Mickevičiūtė, Jarosław Siemaszko i Romuald Aleksandrow. Jarosław i Romek pierwszą połowę dystansu biegli w grupie liderów, ale potem Jarosław mocno przyspieszył i objął prowadzenie. Narzuconego tempa biegu zdołał utrzymać tylko Filip Trzasko. Po pokonaniu ostatniego stromego podbiegu ostatnie 200 metrów do mety Jarosław Siemaszko pokonał jak sprinter i zajął 1 miejsce, pokonując 1500 m za 5 min. 28 sek.

Znów nie powiodło się dla Romualda Aleksandrowa, który finiszował na 4 miejscu, tuż za podium. M. in. w piątek na biatlonowych zawodach w Ignalinie Romkowi połamały się nartorolki i nie zakończył zawodów. Romek 1500 m pokonał za 5 min. 55 sek. W tej samej grupie wiekowej Karina Mickevičiūtė dystans pokonała za 7 min. 12 sek. i zajęła 7 miejsce. W grupie wiekowej chłopców 1999-1997 r. ur. Robert Bartusewicz miał do pokonania 1500 m. Robert pierwsze 700 m biegł wśród liderów, ale potem nie dotrzymał narzuconej szybkości biegu i na mecie zajął 7 miejsce z czasem 5 min. 48 sek.

Następnie prawie 100 zawodników stanęło do głównego biegu na dystansie7,2 km, żeby powalczyć o główną nagrodę pieniężną 300 złotych w kategorii „Open” kobiet i mężczyzn. Na starcie biegu głównego stanął Radosław Aleksandrow z Niemenczyna. Trasa prowadziła lasem i była dosyć trudna, było dużo długich i stromych podbiegów. Radosław dobrze pobiegł pierwsze okrążenie3,6 kmi dzielił 5-6 miejsce. Na drugim kręgu utrzymał szybkość na kolejnych 3 km dystansu i po ostatnim trudnym podbiegu biegł 6, ale na ostatnich 200 metrach do mety nie wykazał się sprinterskimi możliwościami i linię mety przekroczył na 8 miejscu w kategorii OPEN z życiowym rekordem trasy – 26 min. 33 sek. W grupie wiekowej 16-19 lat Radosław zajął 1 miejsce.

Wspaniale organizowana impreza, w wyznaczonym czasie – co 10 min., startowali biegacze w poszczególnych grupach. Każdy uczestnik na mecie otrzymał pamiątkowy medal. Dyplomami, statuetkami, nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi zostali udekorowani zdobywcy 1-6 miejsc w poszczególnych grupach wiekowych i kategorii „Open”. Wśród uczestników zostali rozlosowane nagrody rzeczowe ufundowane przez dobroczyńców XXIII Crosu Gołdapskiego. Po zakończeniu biegu zawodnicy otrzymali posiłek regeneracyjny z kuchni polowej. Znakomita organizacja, dobra pogoda, przyjazna atmosfera wśród uczestników, zaangażowanie władz powiatu i miasta, wywarło na nas przyjemne wrażenia.

27 września sportowcy Gołdapi wezmą udział w Otwartych Mistrzostwach Rejonu Wileńskiego w biegach przełajowych.

W imieniu delegacji składam słowa podziękowania organizatorom za zaproszenie na XXIII Cross Gołdapski.