• 6 lutego, 2015 21:31

Biathlon: wygrana Rosjan w pierwszym w historii supersprincie, Litwa 18.

Para rosyjskich biathlonistów Jana Romanowa i Aleksiej Wołkow wygrała w Novym Mescie pierwsze w historii Pucharu Świata zawody w supersprincie, czyli sztafecie mieszanej z udziałem dwojga zawodników. Karol Dąbrowski i Natalia Koczergina byli 18.

Pierwsze zmagania w tej konkurencji na drugiej pozycji zakończyli Norwegowie Marte Olsbu i Henrik L’Abee-Lund, natomiast trzecie miejsce zajęli Ukraińcy Julia Dżyma i Artem Tyszczenko. Litewska sztafeta w zmaganiach wyprzedziła Słowenię, Wielką Brytanię i zdyskwalifikowaną Kanadę. Karol Dąbrowski na strzelnicy pomylił się ogółem dziewięć razy, a Koczergina chybiła ośmiokrotnie.

Przed nimi uplasowali się biatloniści z Polski – Krystyna i Grzegorz Guzikowie zajęli 17. miejsce.

Organizatorów PŚ do uwzględnienia jednego supersprintu w programie zachęciła m.in. duża popularność corocznych zawodów pokazowych, rozgrywanych na tych samych zasadach na stadionie piłkarskim Schalke 04 w Gelsenkirchen.

Później w piątek odbyła się jeszcze rywalizacja sztafet mieszanych (2×6 km kobiet i 2×7,5 km mężczyzn). Wygrali ją Norwegowie, wyprzedzając Czechów i Ukraińców. Litwini, którzy pobiegli w składzie: Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia, Gaudvilė Nalivakaitė i Maria Kaznaczenko, zostali zdublowani i zajęli 22. miejsce. Ten sam los czeka Polaków (Anna Mąka, Karolina Pitoń, Krzysztof Pływaczyk i Łukasz Szczurek) – 18 pozycja.

Zwycięska czwórka z Norwegii to Fanny Welle-Strand Horn, Tiril Eckhoff, Johannes Thingnes Boe i Tarjei Boe. Ich przewaga nad reprezentacją gospodarzy wyniosła 4,1 sekundy, natomiast Ukraińcy stracili już blisko półtorej minuty.

Konkurencja znalazła się także w programie mistrzostw świata, które rozpoczną się 5 marca w Kontiolahti. Na sobotę zaplanowano sprinty, a na niedzielę – biegi na dochodzenie.