PAP zw.lt

Biathlon: dobry start Dąbrowskiego, niezniszczalny Bjoerndalen

Karol Dąbrowski zajął 44. miejsce w biegu na 20 km w szwedzkim Oestersund. Pierwsze w tym sezonie biathlonowego Pucharu Świata zawody indywidualne wygrał Norweg Ole Einar Bjoerndalen.

Polak z Niemenczyna dwukrotnie chybił na strzelnicy i do zwycięzcy stracił nieco ponad 5 minut. O trzy lokaty wyżej uplasował się Tomas Kaukėnas, który przestrzelił trzykrotnie, ale ślizgnął szybciej od Dąbrowskiego – 4.50,08. Vytautas Strolia (+3) zajął 71. miejsce.

Było to 95. w karierze zwycięstwo „króla biathlonu” w cyklu, wliczając jeden triumf w biegach narciarskich.
Bjoerndalen był jednym z zaledwie dwóch zawodników, którzy nie pomylili się ani razu w czterech strzelaniach. Norweg zakończył rywalizację z 27,1 sekundy przewagi nad drugim Niemcem Simonem Schemppem, który spudłował raz. Również bezbłędny Rosjanin Aleksiej Wołkow zajął trzecie miejsce – 38,2 s straty do zwycięzcy.

Bjoerndalen, który w styczniu skończy 42 lata, jest najbardziej utytułowanym biathlonistą w historii. Ma w dorobku osiem złotych medali olimpijskich oraz 19 tytułów mistrza świata. Sześciokrotnie zdobył także Kryształową Kulę za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.