A liga – remis w derbach Kłajpedy, porażka Trok

Wicemistrzowie SMScredit.lt zgubili pierwsze punkty w tegorocznych rozgrywkach. W "wyjazdowym" meczu remisowali z beniaminkiem ligi Granitasem 2:2 (0:2).

Derbowy mecz rozpoczął się po myśli teoretycznych gości i już w 24 minucie zmaterializowały się taktyczne założenia trenera Atlantasu Konstantina Sarsanji – do odbitej piłki pierwszy zdążył i wynik otworzył Donatas Kazlauskas. Po sześciu minutach rezultat się podwoił za sprawą celnego podania Evaldasa Razulisa i bezbłędnej realizacji Ovidijusa Verbickasa. Była to jego pierwsza bramka w żółto-niebieskich barwach.

Po przerwie sytuacja kardynalnie się zmieniła – piłkarze Granitasu już w 48 minucie zdołali zmniejszyć odstawanie. Pierwszego gola dla Granitasu w rozgrywkach zdobył grający trener Robertas Poškus. Uważani za autsajderów meczu gospodarze w 71 minucie zadziwili po raz drugi – tym razem przy podaniu Tamazisa Chargeishvilego pomylił się bramkarz gości Mantas Galdikas i piłka okazała się w siatce.

Pod koniec spotkania Atlantas próbował odzyskać inicjatywę i wyrwać zwycięstwo, jednak wszystkie ich strzały chybiły celu i niespodzianka stała się faktem: druga drużyna A ligi traci punkty w meczu z ubiegłorocznymi mistrzami I ligi.

Granitas Kłajpeda 2:2 (0:2) Atlantas Kłajpeda
24′ [0:1] Donatas Kazlauskas
34′ [0:2] Ovidijus Verbickas
48′ [1:2] Robertas Poškus
71′ [2:2] Tamazi Chargieshvili

Tymczasem w meczu w Gorżdach, gdzie miejscowa Banga spotkała się z debiutującymi Trokami, padł zaledwie jeden gol. Gospodarze celu dościgli już w pierwszym poważniejszym oblężeniu bramki Trok – Karolis Urbaitis celnie podał piłkę do Aurelijusa Staponki, a ten bez wahania strzelił z prawego brzegu pola karnego.

Od początku w rozgrywaniu spotkania przeszkadzał wiatr. Bramkarze musieli prosić pomocy kolegów, by wybić piłkę, a w połowie pierwszej części na boisku okazał się namiot. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W drugiej połowie obie drużyny tworzyły dorodne sytuacje podbramkowe, ale żadna z ekip ich wykorzystała. Nie brakowało także agresywnych zagrań – piłkarzom nie raz była udzielana pomoc medyczna.

Dzięki zwycięstwu Banga z 6 punktami umocniła się na prowadzenie w lidze, Troki (3 pkt) są 5 miejscu. Jutro swoje spotkania rozegrają Šiauliai – Kruoja, Dainava – Ekranas i Žalgiris – Sūduva.

Banga Gorżdy 1:0 (1:0) FK Troki
14′ [1:0] Aurelijus Staponka