• 4 marca, 2014 15:00

38 Bieg Piastów – Puchar Najlepszego Polaka dla Karola Dombrowskiego

W dniu 1 marca na Polanie Jakuszyckiej równolegle z XI Światowymi Igrzyskami Polonijnymi odbyły się zawody 38 Biegu Piastów.

Dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego

Z powodu bardzo ciepłej zimy i braku śniegu, zawdzięczając ogromnemu wysiłku organizatorów zawodnicy mogli startować i finiszować na Polanie Jakuszyckiej po pokonaniu 10 km dystansu, a nie 50 km jak zakładano początkowo. W zawodach na 10 km stylem klasycznym wystąpiło 87 przedstawicieli rejonu Wileńskiego, broniących barw Litwy na Igrzyskach Polonijnych. Najlepiej wystąpił startujący z drugiej linii Karol Dombrowski.

Karol bardzo dobrze rozpoczął zmagania, szybko pokonał łatwy pierwszy kilometr i rozpoczął wspinaczkę na 1,5 km odcinku najtrudniejszego podbiegu, prowadzącego na tak zwany „Samolot”. W połowie podbiegu Karol miał trzeci wynik, ale potem nie wytrzymał narzuconego tempa biegu i na mecie zajął 5 miejsce wśród 658 startujących, pokonując dystans za 26 min. 25 sek. Zwycięzcą został Niemiec Benjamin Seiferd (24 min. 27 sek.).

Radosław Aleksandrow zajął bardzo wysokie 28 miejsce w kategorii OPEN i otrzymał puchar za 1 miejsce w grupie do lat 20, pokonując 10 km za 30 min. 19 sek. W pierwszej pięćdziesiątce okazał się także Mariusz Banel, zajmując 48 miejsce z czasem 32 min. 26 sek. Jerzy Lewko bieg zakończył na 63 miejscu, pokonując 10 km za 33 min. 19 sek., a Marian Kaczanowski finiszował 87-y z czasem 34 min. 31 sek. Jadwiga Juniewicz dystans pokonała za 49 min. 03 sek. i zajęła 20 miejsce wśród kobiet, a Regina Kozłowska była 27-a, pokonując dystans za 50 min. 29 sek.

Po zakończeniu zawodów podczas ceremonii nagrodzenia Karol Dombrowski otrzymał kryształową kulę za zajęcie 5 miejsca, nagrody rzeczowe, puchar za drugie miejsce w kategorii M20 oraz puchar TV Polonia dla najlepszego Polaka z zagranicy.

Karol Dombrowski, Radosław Aleksandrow, Jerzy Lewko, Jadwiga Juniewicz i Regina Kozłowska równolegle zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wśród uczestników XI Światowych Zimowych Igrzyska Polonijnych, a Mariusz Banel w swej grupie był drugi.