Nagroda główna Festiwalu Filmowego w Cannes zostanie wręczona w sobotni wieczór

W sobotę kończy się 75. Festiwal Filmowy w Cannes, którego kulminacją jest wręczenie Złotej Palmy i innych nagród.

BNS
Nagroda główna Festiwalu Filmowego w Cannes zostanie wręczona w sobotni wieczór

Fot. domena publiczna

Prestiżową nagrodę Złotej Palmy i inne nagrody przyznaje dziewięcioosobowe jury, w tym roku pod przewodnictwem francuskiego aktora Vincenta Lindona.

Ceremonia zamknięcia zamyka wydarzenie, które w tym roku powróciło do swojej normalnej formy po 2 latach pandemii.

Z powodu pandemii Festiwal Filmowy w Cannes został całkowicie odwołany w 2020 roku, a w 2021 roku odbył się pod ścisłymi zasadami. Tegoroczny festiwal odbywał się również na tle wojny na Ukrainie, która wywołała protesty na czerwonym dywanie i wywołała dialog o znaczeniu kina w czasie wojny.

Ceremonia zamknięcia rozpocznie się o godzinie 20:30 czasu francuskiego (21:30 litewskiego) i potrwa około godziny.

Zwykle nie da się przewidzieć, kto otrzyma jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych, chociaż firmy bukmacherskie wciąż borykają się z trudnościami.

To całkowicie zależy od obrad jury, które odbywają się na osobności. W zeszłym roku nagrodę zdobył francuski horror Tytan. Jej twórca, Julie Ducournau, została dopiero drugą kobietą, która zdobyła Złotą Palmę.

W 2019 roku film południowokoreańskiego reżysera Bonga Joon-ho Parasite (Gisaengchung) triumfował w Cannes, po czym film zdobył Oscara w kategorii najlepszego filmu.

W tym roku największe hollywoodzkie filmy – Elvis, Top Gun: Maverick i Three Thousand Years of Longing – były pokazywane poza programem festiwalu.

Wśród najwyżej ocenianych filmów, które mogą w tym roku zdobyć Złotą Palmę, znalazły się: film „Zamknij” belgijskiego reżysera Luke’a Dhonto, film „Decyzja o odejściu” reżysera Park Chanwooka z Korei Południowej, dramat reżysera rumuńskiego Cristiano Mungiu „R.M.N.”, satyra społeczna szwedzkiego reżysera Rubena Ostlunda „Trójkąt smutku” i na wpół autobiograficzny film Jamesa Graya „Czas Armagedonu” o Nowym Jorku lat 90.

Konkurs Główny

  • „Holy Spider” – Ali Abbasi
  • „Forever Young” – Valeria Bruni Tedeschi (France/Italy)
  • „Crimes of the Future” – David Cronenberg (Canada/Greece/France)
  • „Tori and Lokita” – Jean-Pierre & Luc Dardenne (Belgium/France)
  • „Stars at Noon” – Claire Denis (France)
  • „Brother and Sister” – Arnaud Desplechin (France)
  • „Close” – Lukas Dhont (Belgium/Netherlands/France)
  • „Armaggedon Time” – James Gray (USA)
  • „Broker” – Hirokazu Kore-eda (Japan/South Korea)
  • „Nostalgia” – Mario Martone (Italy/France)
  • „R.M.N” – Cristian Mungiu (Romania/France)
  • „Triangle of Sadness” – Ruben Östlund (Sweden/UK/USA/France/Greece)
  • „Decision to Leave” – Park Chan-Wook (South Korea)
  • „Showing Up” – Kelly Reichardt (USA)
  • „Leila’s Brothers” – Saeed Roustaee
  • „Boy from Heaven” – Tarik Saleh
  • „Tchaikovski’s Wife” – Kirill Serebrennikov
  • „Hi-Han (Eo)” – Jerzy Skolimowski

Premiery Cannes

  • „Nos frangins” – Rachid Bouchareb
  • „Esterno notte” – Marco Bellocchio
  • „Dodo” – Panos H. Koutras
  • „Irma Vep” – Olivier Assayas (series)

Poza Konkursem

  • „Z (Comme Z)” – Michel Hazanavicius (France) (opening film)
  • „Top Gun: Maverick” – Joseph Kosinski (USA)
  • „Elvis” – Baz Luhrmann (USA)
  • „Novembre” – Cédric Jimenez (France)
  • „Three Thousand Years of Longing” – George Miller
  • „Mascarade” – Nicolas Bedos (France)

Pokazy Nocne

  • „Hunt” – Lee Jung-Jae
  • „Moonage Daydream” – Brett Morgen
  • „Fumer fait tousser” – Quentin Dupieux (France)

Pokazy Specjalne

  • „All That Breathes” – Shaunak Sen (India/UK)
  • „The Natural History of Destruction” – Sergei Loznitsa
  • „Jerry Lee Lewis: Trouble in Mind” – Ethan Coen (USA)

Un Certain Regard

  • „Les Pires „- Lise Akoka and Romane Guere
  • „Burning Days” – Emin Alper
  • „Metronom” – Alexandru Belc
  • „Retour à Séoul (All The People I’ll Never Be)” – Davy Chou
  • „Sick of Myself „- Kristoffer Borgli
  • „Domingo y la niebla” – Ariel Escalante Meza
  • „Plan 75” – Hayakawa Chie
  • „Beast „- Riley Keough and Gina Gammell
  • „Corsage” – Marie Kreutzer
  • „Butterfly Vision” – Maksim Nakonechnyi
  • „Godland” – Hlynur Pálmason
  • „Rodéo” – Lola Quivoron
  • „Joyland” – Saim Sadiq
  • „The Stranger” – Thomas M Wright
  • „The Silent Twins” – Agnieszka Smoczyńska
PODCASTY I GALERIE