Rosja 2018: Ronaldo nie dogonił Lewandowskiego. Messi jedzie na mundial

Portugalia zwyciężyła 2:0 ze Szwajcarią i zapewniła sobie wyjazd na mistrzostwa świata w Rosji. Cristiano Ronaldo nie zdobył bramki, co oznacza, że najlepszym strzelcem europejskich eliminacji został Robert Lewandowski.Z kolei Messi wbił Ekwadorowi trzy gole, Argentyna pokonała w meczu ostatniej szansy Ekwador 3:1 i dwukrotny mistrz świata jedzie na mundial.

9 meczów, 27 punktów i… niepewność. Szwajcarzy nie mogli przed tym spotkaniem mówić o tym, że nie włożyli w eliminacje wysiłku. Wygrywali wszystko jak leci, włączając w to zwycięstwo z największym rywalem do awansu, Portugalią.

W 41. minucie Portugalczycy wyszli na prowadzenie, ale gola nie strzelił goniący Roberta Lewandowskiego w klasyfikacji strzelców Cristiano Ronaldo, a… obrońca Szwajcarów Johan Djorou.

W 57. minucie prowadzenie podwyższył Andre Silva, który wbił piłkę do pustej bramki po dograniu w pole karne, które minęło całą linię defensywy. Zawodnik Milanu najlepiej odnalazł się w zamieszaniu.

Na swojego gola polował Ronaldo, ale w 78. minucie zmarnował sytuację sam na sam, chcąc ośmieszyć bramkarza gości. Jego strzelecka niemoc w tym spotkaniu oznacza, że Robert Lewandowski został najskuteczniejszym strzelcem w europejskich eliminacjach mundialu. Zdobył 16 goli, Portugalczyk zaś trafił do siatki 15 razy.

Oprócz Szwajcarów w barażach zobaczymy Szwecję, Irlandię Północną, Irlandię, Danię, Włochy, Grecję i Chorwację. Losowanie par odbędzie się 17 października, pierwsze mecze będę rozegrane w dniach 9-11 listopada, rewanże zaś 12-14 listopada.

Argentyna jednak jedzie na mundial

Miała być największa klapa eliminacji do mistrzostw świata, jest awans i to bez konieczności rozgrywania baraży.
W Quito, stolicy Ekwadoru położonj wyżej nad poziomem morza niż… Rysy, gospodarze zaczęli sensacyjnie, bo już w pierwszej minucie objęli prowadzenie. Argentyna śniła prawdziwy koszmar, bo po raz ostatni zabrakło jej na mundialu w 1970 roku.

Wtedy zaczął się „Leo Messi Show”. Już do przerwy dwukrotni mistrzowie (1978 napędzani golami Kempesa i 1986 z genialnym Diego Maradoną) wyszli na prowadzenie po dwóch trafieniach swojego lidera, w 63. minucie gwiazdor Barcelony skompletował hat-tricka.

Dla Argentyny zagrał ich największy rywal z Brazylii. Canarinhos, którzy awans mieli w kieszeni już od dawna, pokonali Chile (mistrz kontynentu z dwóch ostatnich Copa America). Peru wywalczyło remis z Kolumbią, a Urugwaj pewnie pokonał Boliwię.

Chilijczycy nie jadą na mundial, w barażach z Nową Zelandią zagrają Peruwiańczycy. Szansę zmarnował Paragwaj, który szansę na dodatkowy dwumecz zaprzepaścił przegrywając u siebie z Wenezuelą.
W Ameryce Południowej – poza niespodziewanym odpadnięciem Chile – wszystko wróciło do normy.