Roman Niedźwiecki

Puchar ZPL 2017: Huragan z szansą na obronę tytułu

W turnieju siatkarskim o Puchar Związku Polaków na Litwie wyłoniono najlepsze drużyny, które w niedzielę 14 maja zmierzą się w finale. W pierwszej pojedynku o awans Enika z wynikiem 3:1 (25:20, 25:20, 18:25, 25:20) pokonała Polonię. Z kolei broniący tytuł Huragan po dogrywce 3:2 (20:25, 22:25, 25:27, 25:16, 15:13) był lepszy od ekipy z Bujwidz.

W pierwszym półfinale, który się odbył w Awiżeniach Einika miała lepszy początek. Ekipa z identycznym wynikiem wygrała w dwóch pierwszych setach- 25:20. Jednak Polonia nie złożyła broni i w trzeciej odsłonie nieco nadrobiła straty, 25:18. Błędy popełniane przez Polonię sprawiły, że ekipa nie zdołała nawiązać własnej gry w 4 secie. Chociaż Enika także popełniała nie mało strat (19), jednak prowadzeni przez R. Kindarisa siatkarze wygrali decydującą odsłonę z wynikiem 25:20. Najskuteczniejszy w barwach zwycięzców był R. Kindaris, który zdobył 17 punktów. 11 dodał V. Zverko. W składzie Polonii 18 punktów uzyskał T. Romaszka.

Drugi półfinał był emocjonujący oraz dramatyczny. Siatkarze Bujwidz od początku dominowali na parkiecie. Lepszy start w pojedynku dał im prowadzenie. Huragan gonił rywali jednak pierwszy set zakończył się z wynikiem 25:20 dla Bujwidz. Scenariusz drugiej odsłony był niemal identyczny. Zgromadzona przewaga Bujwidz oraz błędy popełniane przez mistrzów skomplikowały ich sytuację. Drugi set zakończył się z wynikiem 25:22 dla Bujwidz. Trzecia odsłona mogła zakończyć pojedynek, co by oznaczało, że w tym roku będziemy mieli nowego mistrza. Jednak wyrównana walka oraz o drobinę szczęścia dała nadzieję Huraganowi, który wygrał trzeciego seta 27:25. Przełomowy moment nastąpił w czwartej odsłonie. Siatkarze Huraganu po wygranym secie całkowicie się rehabilitowali i udowodnili, że nie przez przypadek triumfowali w ubiegłym sezonie. 4 set został wygrany z wynikiem 25:16. Dogrywka przyniosła sporo emocji, walka była zacięta jednak broniącemu tytuł Huraganowi bardziej sprzyjało szczęście. Błąd popełniony przez Bujwidze w kluczowej akcji meczu dał zwycięstwo obecnym mistrzom turnieju.

Dla zwycięzców A. Tomaszewicz zdobył 18 punktów. R. Miluščenko dodał 16. W składzie Bujwidz najskuteczniejszym był A. Davidavičius, który zaliczył 11 oczek, a A. Sledevič 10.