PŚ w skokach: Maciej Kot zwycięzcą w Pjongczangu!

Maciej Kot drugi raz w karierze triumfatorem konkursu Pucharu Świata w skokach. Podopieczny Stefana Horngachera zwyciężył na olimpijskiej skoczni w Pjongczangu.

Kompleks Alpensia w Pjongczangu po raz pierwszy gościł zawody Pucharu Świata, bo już wcześniej skakali tam zawodnicy w Pucharze Kontynentalnym. Polacy wyjeżdzają z niego szczęśliwi, bo na dużej skoczni Kamil Stoch był trzeci, a dzisiaj wygrał Maciej Kot.

Biało-czerwoni trenowani przez Stefana Horngahera w pierwszym konkursie wypadli poprawnie. Siódmy był Maciej Kot, ale pozostali trochę rozczarowali. Dawid Kubacki uplasował się na 19. pozycji, Piotr Żyła był 27., a Jan Ziobro 30. Do finałowej serii nie awansował Stefan Hula (47. miejsce).

Maciej Kot po 1. serii był czwarty. Wygraną dał mu jednak fantastyczny lot na odległość 110,5 metra. Drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Niemiec Andreas Wellinger.

Znaczny awans zaliczył Stoch. Po 1. serii był dopiero osiemnasty, gdy lądował na 100. metrze. Poprawił się w drugiej, gdy uzyskał 107,5 metra. Konkurs zakończył na szóstym miejscu.
Ósme miejsce zajął Dawid Kubacki, a Piotr Żyła był osiemnasty.

Z powodu zbyt silnego wiatru czwartkowe zawody został przeniesione z dużego obiektu (HS 140) na normalny (HS 109).

Po czwartkowym konkursie w Pjongczangu Kamil Stoch pozostaje liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich ale jego przewaga nad drugim Austriakiem Stefanem Kraftem zmalała do 60 punktów.

Maciej Kot, po dzisiejszym zwycięstwie, awansował na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, wyprzedzając Niemca Andreasa Wellingera. Z pierwszej dziesiątki wypadł Piotr Żyła.

Do końca sezonu PŚ pozostało sześć konkursów indywidualnych. Do rywalizacji pucharowej, po przerwie na mistrzostwa świata w Lahti, skoczkowie wrócą 12 marca w Oslo.