Polka z Landwarowa mistrzynią Polski w kolarstwie

Urodzona w Landwarowie Eugenia Bujak zdobyła w Strzelinie na Dolnym Śląsku tytuł mistrza Polski w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas.

Tytuł mistrzyni Polski w kolarstwie w konkurencji elity kobiet zdobyła Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), wyprzedzając o dziewięć sekund Katarzynę Niewiadomą (Rabo Liv), która zapewniła sobie ponadto złoty medal w kategorii młodzieżowej (do lat 23). Mistrzem Polski został Marcin Białobłocki (One Procycling).

Na 44-kilometrowej trasie wyprzedził o 19 sekund Kamila Gradka (ActiveJet) oraz o 41 s Bartosza Huzarskiego (Bora-Argon). Czwarte miejsce zajął triumfator klasyfikacji górskiej ubiegłorocznego Tour de France oraz zwycięzca ostatniej edycji Tour de Pologne Rafał Majka. Zawodnik ekipy Tinkoff-Saxo stracił do Białobłockiego 52 sekundy.

W rywalizacji zabrakło dwóch najlepszych kolarzy ostatnich lat w tej specjalności – Michała Kwiatkowskiego (Etixx-Quick Step) i Macieja Bodnara (Tinkoff-Saxo). Pierwszy zrezygnował z występu, aby zaoszczędzić siły na wyścig ze startu wspólnego, a drugi przechodzi rekonwalescencję po bardzo bolesnym wypadku (złamany obojczyk, zdarta skóra z pleców) w majowej etapówce Dookoła Kalifornii.

Czwartek będzie dniem przerwy w mistrzostwach, a w kolejnych dniach zaplanowano w Sobótce wyścigi ze startu wspólnego. W najciekawszym, niedzielnym, na starcie ma stanąć mistrz świata Michał Kwiatkowski. Będzie to jego ostatni sprawdzian przed Tour de France (4-26 lipca).