PAP zw.lt

MŚ w lekkoatletyce: Złoty młot Fajdka, brązowy Nowickiego

Paweł Fajdek wynikiem 79,81 po raz trzeci zdobył tytuł mistrza świata w rzucie młotem. Brązowy medal wywalczył w Londynie Wojciech Nowicki- 78,03.

Polaków rozdzielił Rosjanin występujący pod neutralną flagą Walery Pronkin – 78,16.

Fajdek, poza pierwszą nieudaną próbą, wszystkie późniejsze miał w granicach 77-79 m. Przed finałem konkursu mówił dziennikarzom, że nie wyobraża sobie, aby nie miał złota i hat-tricka. Wygrywał konkursy w Moskwie w 2013 roku i Pekinie w 2015.

Wszystko „uporządkowała” trzecia seria rzutów. Nowicki „machnął” 78,03 i wyszedł na pozycję lidera. Parę chwil później do koła wszedł Fajdak i osiągnął 79,73. To ustawiło konkurs. Pierwsze dwa miejsca należały do Polaków. Przynajmniej na półmetku.

Ważna była w tej rozgrywce szósta, ostatnia seria. Dla Nowickiego, bo nie dla Fajdka, który prowadził i nikt mu nie zagrażał. Natomiast brązowy medalista igrzysk nagle stracił drugą pozycję. Lepszy wynik uzyskał Pronkin – 78,16 i o 13 cm wyprzedził Polaka.

To 50. i 51. medal w historii polskiej lekkoatletyki w mistrzostwach świata, a w Londynie piąty i szósty. Wcześniej – także w rzucie młotem – złoto wywalczyła Anita Włodarczyk, brąz Malwina Kopron. Po srebra sięgnęli w biegu na 800 m Adam Kszczot i w skoku o tyczce Piotr Lisek.

Z kolei Litwa na odbywającej się w Londynie imprezie ma jeden złoty krążek zdobyty przez Andriusa Gudžiusa w rzucie dyskiem.